19 kwietnia, 2025
11 11 11 AM
Jak zamontować lampę pająk na suficie?
Najem krótkoterminowy
Kim jest i ile może zarobić hejter?
Czy zjawisko hejtu może występować w pracy zawodowej?
Hejt w sieci- jak się przed nim bronić?
DIY – co możesz zrobić samodzielnie
Armia „hejterów”
Dlaczego twórcy odchodzą z YouTube?
Jak krytykować aby pomóc, a nie zaszkodzić?
Co to jest Hejt?
Latest Post
Jak zamontować lampę pająk na suficie? Najem krótkoterminowy Kim jest i ile może zarobić hejter? Czy zjawisko hejtu może występować w pracy zawodowej? Hejt w sieci- jak się przed nim bronić? DIY – co możesz zrobić samodzielnie Armia „hejterów” Dlaczego twórcy odchodzą z YouTube? Jak krytykować aby pomóc, a nie zaszkodzić? Co to jest Hejt?
jak komentować i nie zaszkodzić

Jak krytykować aby pomóc, a nie zaszkodzić?

Jest jedna podstawowa rzecz, krytyka i hejt, są to dwie odrębne rzeczy, dlaczego?
Hejt jest pusty, nic nie znaczący, a krytyka jest konstruktywna, która ma pomóc, więc jak krytykować aby pomóc, a nie hejtować?

Podstawową kwestią jeśli chodzi o krytykę, jest to aby zawsze krytykować sytuację, a nie ludzi, ponieważ nie każdy zawsze wie, jak ma się zachować, a sytuacja zawsze może się powtórzyć, jednak wtedy człowiek będzie wiedział co ma robić, jeśli powiemy, jak mogło to się lepiej potoczyć, na przykład, ktoś zgubił telefon i zamiast mówić „ale ty jesteś beznadziejny, zgubiłeś telefon!” Dobrze jest powiedzieć „Ok. Trudno, takie sytuacje też się dzieją, nikt nie jest idealny, następnym razem bądź bardziej uważny”

Podczas krytyki konstruktywnej ważne jest by pokazać, że chcemy komuś pomóc, więc jeśli powiemy komuś co jest nie tak i co jest do poprawy, warto spróbować pomóc tej osobie aby było lepiej i więcej tego samego błędu nie popełniała, wtedy pokażemy również, że jesteśmy godni zaufania i pomocni a także wyrozumiali, w końcu każdy popełnia błędy, prawda?

Kiedy widzimy, że ktoś zawinił, weźmy taką osobę na prywatną rozmowę we dwóch i przegadajmy tę sprawę mówiąc delikatnie co jest źle i uświadommy, że warto coś zmienić lub poprawić, możemy także zaoferować swoją pomoc, będzie to bardzo dobre z naszej strony. Relacje międzyludzkie powinny się opierać na pomocy, dlatego warto zawsze wyciągać pomocną dłoń, zawsze kiedy tego ktoś potrzebuje, bardzo dobrze to wtedy o nas świadczy.

Kiedy chcemy kogoś skrytykować, aby wyszło na plus, pamiętajmy, aby pochwalić za coś co jest dobrze zrobione, aby nie demotywować kogoś wyłączną krytyką w kierunku takiej osoby, można powiedzieć „Kurczę nie do końca tak powinno być, spróbujmy to zrobić trochę inaczej, ale podziwiam cię za to, bardzo dobrze to zrobiłeś”
Wtedy bardzo mocno podniesiemy pewność siebie takiej osoby, ponieważ zobaczy, że nie zawsze wszystko musi wyjść, jednak będzie wiedzieć, że ktoś to docenia co robimy.

Ostatnim krokiem będzie określić dokładnie co ktoś źle zrobił. Bez tego będzie ciężko kogoś poprawić lub doradzić, osoba musi dokładnie wiedzieć, co źle zrobiła, można delikatnie podpowiedzieć lub otwarcie o tym powiedzieć, jednak należy pamiętać o powyższych wskazówkach.